Terapeutické vlastnosti a přínosy růžového oleje


Terapeutické vlastnosti a přínosy růžového oleje

Bulharský růžový olej je jedním ze symbolů Bulharska a je známý po celém světě. Růžový olej je známý již od starověku pro své zklidňující, protizánětlivé, omlazující a vyživující účinky. Jemná voňavá vůně je potěšením pro smysly a zároveň snižuje hladinu stresových hormonů. Díky svým jedinečným léčebným vlastnostem a vysoké ceně byl růžový olej nazýván "tekutým zlatem". Je nesmírně drahý, protože na každý mililitr je potřeba obrovské množství růžových květů.

Původ názvu růže (latinsky "Rosa") pochází z řeckého slova "roden", což znamená červený. U nás je známá také pod tureckým názvem - gül, stejně jako trendafil - z řeckého "Trindaphill", což znamená - 30 listů. Vůně růže od pradávna inspirovala básníky a milence. Starořecká básnířka Sapfó prohlásila růži za "královnu květin" již v roce 600 př. n. l..

Do bulharských zemí byla růže přivezena z Asie před mnoha staletími. Díky specifickým klimatickým a půdním podmínkám v Bulharsku se bulharská olejodárná růže vyznačuje charakteristickým a silným aroma a účinnými látkami, které určují nejvyšší kvalitu získaného růžového oleje.

Výroba růžového oleje v Bulharsku začala v polovině 19. století a Bulharsko se stalo hlavním dodavatelem na světový trh. Vyniká takzvané Růžové údolí v oblasti mezi městy Pavel Banya, Kazanlak, Karlovo a Strelcha.

Každý rok na přelomu května a června začíná v Údolí růží sběr růží, který provázejí lidové zvyky, rituály a oslavy. Sběr růží se provádí ručně a začíná brzy ráno, aby se co nejvíce zachovala vůně a vzácné složky květů a mohly se později extrahovat při destilaci.

Blízkost růžových plantáží k destilérně Ecomaat umožňuje rychlé dodání rostlinných surovin ihned po sklizni a také okamžité zpracování, které je pro kvalitativní parametry vyráběného růžového esenciálního oleje nesmírně důležité. K čistotě a léčebným vlastnostem růžového oleje přispívá také 100% přírodní pěstování rostlin podle zásad ekologického zemědělství a přísných, agroekologických norem v oboru. Přísná kontrola každé fáze výroby esenciálního oleje - od rostliny až po balení výrobku, zaručuje nejvyšší kvalitu.

Zajímavost: Příběh o anglické královně Viktorii a bulharské růži

Po zbytek svého života používala královna Viktorie pouze parfém Fleurs de Bulgarie. Stala se kmotrou znamenité vůně Creed, vyvinuté speciálně pro ni na objednávku jejího manžela, prince Alberta. Sama vymyslela její název, protože si uvědomila, že za jedinečnou vůni vděčí oleji z bulharské růže, který je součástí jejího složení.

"Tentokrát pan Creed držel v ruce malý flakonek, který si přivezl z loňské historické cesty do Egypta. Na káhirském trhu se na chvíli zastavil před obchodem s esencemi mladého Araba, který uměl anglicky. Pan Creed tam zůstal celé odpoledne a poslouchal vyprávění prodavače. Došli ke sklenici na třetím regálu, která se zdála být naplněna jantarově zbarveným olejem. Prodavač ji velkoryse otevřel a dal mu ji přivonět. Pan Creed se nechal unášet a vdechoval tu neznámou bohatou vůni luxusu. Prodavač mu řekl, že tuto sklenici koupil, když jeli s dalšími obchodníky na jeden z velkých veletrhů na druhou stranu Středozemního moře, do zemí, kde žijí Bulhaři. Tam rostly růže, z nichž Bulhaři vyráběli tento olej, a prodávaly se draze a předraženě, ale kupci si tohoto zboží vážili. Kadenové jí kupovali hodně, bez ohledu na to, jak byla drahá. Dávali si ho do mýdel, do vody, když se koupali nebo když se myli, voněli si jím vlasy, šaty a o svátcích i domy. Pan Creed se mírně zamračil a snažil se vzpomenout, co o Bulharech slyšel. A nebylo toho moc..."

Celý vonný příběh parfému Fleurs de Bulgarie si přečtěte na stránkách Bulevardi.bg >

Užitečné vlastnosti růžového oleje

Zklidňující - příznivě působí i na nervový systém, zmírňuje únavu, snižuje stres, zlepšuje sebevědomí. Odstraňuje svalové napětí.

Omlazující - stimuluje regeneraci buněk, hydratuje a působí jako antioxidant. Pokožka je díky němu svěžejší, jemnější a pružnější. Je výjimečnou prevencí a terapií proti předčasnému stárnutí organismu. Zlepšuje stav vlasů a nehtů.

Hojení - odstraňuje jizvy po akné a rány.

Harmonizuje hormony - vyrovnává hormonální pozadí u žen.

Protizánětlivý - má lokální antiseptický, antivirový, antibakteriální, baktericidní, analgetický a antialergický účinek.

Antioxidant - pomáhá neutralizovat volné kyslíkové radikály a eliminuje agresivní působení prostředí.

Detoxikační - příznivě ovlivňuje funkci žlučového, jaterního, trávicího, dýchacího a kardiovaskulárního systému. Reguluje jaterní funkce a obnovuje metabolismus lipidů. Má mírný projímavý účinek, urychluje odbourávání tuků.

Afrodiziakum - vůně růže působí jako celkový stimulant, zvyšuje libido a harmonizuje emoce.

100% bio certifikován

Získává se destilací vodní parou květů růže (Rosa Damascena) a jedná se o 10% roztok v jojobovém oleji. Je 100% přírodní a splňuje regulační požadavky normy BDS ISO 16128-1:2018.

Aromatické molekuly: Citronellol, geraniol, nerol, fenylethylalkohol.

Růžový olej obsahuje přibližně 300 různých látek. Příjemnou vůni růže mají na svědomí hlavní složky - geraniol, citronellol a fenylethylalkohol. Stearopteny jsou bez zápachu a jsou zodpovědné za tuhnutí oleje při 25 °C.

Použití

Aromalampa/aroma difuzér: jelikož je olej dostupný jako 10% roztok v jojobě, nedoporučuje se jeho použití v difuzních lampách, ani inhalace!

Masáž/automasáž: Při depresích, stavech strachu, nervovém napětí, nespavosti, stresu, bolestech hlavy různého původu: 10 kapek na 10 ml základního oleje. Aplikujte přímo na zápěstí, zátylek, za uši, střed hrudníku, koleno a loketní jamku.

Kosmetické použití: jako sérum - lze aplikovat lokálně na jemné vrásky: kolem očí, v záhybu rtů a nosu, na čele, mezi obočím a také na pigmentové skvrny a jizvy (včetně pooperačních). Stimuluje regeneraci a obnovuje.

Pleťová maska: do 2 lžic bílého jílu přidejte 3-4 kapky esenciálního oleje a 1 lžíci olivového oleje. Vše smíchejte s růžovou vodou, dokud nevznikne homogenní směs. Naneste na obličej a krk, vyhněte se oblasti očí. Vhodné pro zralou a stárnoucí pleť, pro zlepšení elasticity a pružnosti pleti.

Kontraindikace: nedoporučuje se používat esenciální olej v prvních měsících těhotenství! Růžový olej by se neměl používat při těžkém poškození parenchymatických orgánů, akutním a chronickém selhání jater, těžkých, akutních zánětlivých procesech žlučových cest a žlučníku.

Aromatické směsi

Růžový olej má silnou, květinovou, mírně nasládlou a dlouhotrvající vůni. Výborně se kombinuje s levandulovým, heřmánkovým a geraniovým olejem.

Růže je symbolem lásky a krásy a růžový olej je vysoce ceněn v přírodní kosmetice a parfumerii. Má střední aromatický nádech a pomáhá zvýraznit nejlepší nuance ostatních vůní.

100% organické certifikované produkty s růžovým olejem a výtažky z růže

Růžový olej a výtažky zařazujeme do některých našich nejlepších kosmetických výrobků s regeneračním, omlazujícím a hydratačním účinkem.

Výživové doplňky pro mládí, krásu a zdraví

Lvr kapky

Lvr čaj

Lvr tonikum

 

www.akka-ajurveda.cz |  Copyright © AKKA Ajurveda - All rights reserved eDesign - tvorba www stránek