Vliv vůní na paměť a soustředění


Vliv vůní na paměť a soustředění

Jak zlepšit pozornost, paměť a koncentraci pomocí aromaterapie

Vůně bylin a květin se již od pradávna využívají pro své účinky jak na fyzickou úroveň, tak na naše emoce, chování a nálady. Způsob, jakým náš mozek vnímá a zpracovává vůně, je složitý a mnoho z něj ještě nebylo objeveno. Co však vědci prokázali, je, že vdechování vůní ovlivňuje naše emoce a vzpomínky. Je to způsobeno přímým propojením čichového systému s limbickým systémem.

Přidání příjemných přírodních vůní do našeho životního prostředí může vyvolat čichové asociace a žádoucí změny naší nálady - pomůže nám uklidnit se a relaxovat nebo se nabít energií a zlepšit koncentraci. Stručně se seznámíme s tím, jak vůně stimulují mozek a jak můžeme pomocí esenciálních olejů zlepšit naši paměť a soustředění.

Jak se vůně dostane do mozku?

Odhaduje se, že náš čich je 10 000krát silnější než ostatní smysly. Po zaregistrování se vůně dostane do mozku rychleji než zrak nebo zvuk.

Aromatické molekuly jsou těkavé, což znamená, že se rychle šíří, a můžeme je vdechovat se vzduchem, který dýcháme.

Když se molekuly dostanou k řasinkám v našem nose, čichové buňky vyvolají nervový impuls, který se rychle dostane do limbického systému. Limbický systém je jednou z klíčových částí mozku, která se podílí na základních funkcích nervového systému, včetně emocí, chování, motivace, dlouhodobé a krátkodobé paměti, pudu sebezáchovy a dalších. Vědci se domnívají, že aktivita nervových signálů procházejících touto oblastí vyvolává změny nálady tím, že mění chemii mozku.

Nervový impuls nakonec prochází mimo limbický systém do čichové kůry, která se nachází v zadní části mozku. Zde je vůně nakonec rozpoznána, ale v té době už na ni mysl a tělo reagují.

Při vdechování nosem jsou aromatické molekuly éterických olejů registrovány mozkem a přes plíce přecházejí přímo do krevního oběhu. Pozitivní vliv na lidský organismus se projeví rychleji ve srovnání s požitím vnitřních léků nebo tinktur.

Právě tento okamžitý účinek nám umožňuje zlepšit chování, náladu a celkový zdravotní stav.

Jak vdechování éterických olejů ovlivňuje mozek?

Esenciální oleje jsou vysoce koncentrované rostlinné výtažky s prokázanými terapeutickými vlastnostmi. Rozdíly v jejich vůni jsou způsobeny různými sloučeninami v jejich složení. Molekuly, které vytvářejí vůni růže, se liší od molekul levandule nebo borovicového jehličí. Při vdechování tyto účinné sloučeniny ovlivňují receptory čichového analyzátoru, což vede ke specifickým reakcím. Čichová stimulace vede k okamžitým změnám základních fyziologických parametrů, jako je krevní tlak, svalové napětí, rozšíření zornic, teplota kůže, puls a mozková aktivita. Proto lze éterické oleje označit za rostlinné aromatické bioregulátory.

Bezpečné používání éterických olejů

Vzhledem k přímému vlivu, který mají éterické oleje na celý organismus a jeho funkce, je pro naši bezpečnost a optimální terapeutický účinek nezbytné zajistit, abychom používali zcela přírodní aromata bez umělých přísad, vyrobená certifikovanými dodavateli.

Nejběžnějším způsobem inhalace esenciálních olejů je difuzér nebo aromalampa. Důležitým faktorem pro bezpečnost je správná koncentrace éterických olejů a jejich ředění podle pokynů výrobce. Zvláštní pozornost věnujte používání olejů během těhotenství, kojení a u malých dětí - řiďte se návodem k použití výrobku a doporučeními odborníků.

Při rozptylování éterických olejů buďte opatrní u domácích zvířat, protože silné vůně pro ně mohou být škodlivé.

5 esenciálních olejů pro stimulaci duševní činnosti, zlepšení paměti a koncentrace

Představujeme několik esenciálních olejů, které zlepšují schopnost mozku ukládat a načítat informace, udržovat bystrost a bdělost. Tyto oleje vám také pomohou znovu se soustředit při plnění běžných úkolů a překonat duševní únavu.

Esenciální olej máta peprná

Máta peprná patří mezi oleje s prokázanými celkovými tonizujícími a energizujícími účinky. Esenciální olej a jeho hlavní složka, mentol, vykazují antiseptické a analgetické protizánětlivé účinky. Pomáhá zmírňovat bolesti hlavy, svalů a žaludeční potíže. Bylo zjištěno, že tento olej zlepšuje kognitivní schopnosti tím, že zlepšuje prokrvení mozku. Snižuje počet chyb při práci a zvyšuje kapacitu krátkodobé paměti. Používá se k nápravě nervově-emocionálního napětí.

Pro povzbuzující začátek dne vdechujte osvěžující vůni máty peprné ihned po probuzení. Ta povzbudí mozkovou činnost a dodá nám energii pro plnění úkolů, které nás čekají. Olej aplikujte, když se chcete soustředit na nadcházející zkoušku, abyste si lépe vybavili informace.

Vychutnejte si mátovou vůni umístěním 7-8 kapek do difuzéru v prostoru o rozloze 15-20 m2, který osvěží vzduch. Pro okamžité povzbuzení nakapejte 1-2 kapky na kapesník a inhalujte5 esenciálních olejů pro stimulaci duševní činnosti, zlepšení paměti a koncentrace

Esenciální olej z levandule

Levandulový olej je známý svými uklidňujícími účinky - pomáhá při nespavosti, úzkosti a bolestech hlavy. Levandule má stabilizující účinek na nervový systém a pomáhá zmírňovat únavu, maniodepresivní stavy a vyhýbání se konfliktům. Je účinná při stimulaci intelektuální činnosti.

Klidná mysl vyčistí myšlenky, což nám umožní lépe se soustředit na naše úkoly. Inhalujte levanduli před stresujícím jednáním, když chcete překonat úzkost a soustředit se na důležité záležitosti. Za tímto účelem naneste 1 kapku oleje na dlaně, třete je o sebe a masírujte spánky, čelo, body za ušima, střed hrudníku a záhyby kolen a loktů.

Pro pokojovou aromatizaci umístěte 7-8 kapek do difuzéru na plochu 15-20 m2.

Esenciální olej ze skotské borovice

Vůně zeleného borovicového jehličí a šišek, koncentrovaná v esenciálním oleji z borovice lesní (Pinus Sylvestris), vám dodá energii a svěžest. Pineny (α a β-pinen) jsou aktivní sloučeniny, které oleji dodávají svěží pryskyřičně-balzamickou vůni. Spolu s limonenem a dalšími složkami zajišťují antiseptické vlastnosti oleje. Vůně má pozitivní vliv na dýchací systém a normalizuje jeho činnost.

Energie éterického oleje ze skotské borovice povzbuzuje, obnovuje psycho-emoční rovnováhu a pomáhá nám zvládat stresové situace.

Aplikujte 7-8 kapek v difuzéru na plochu 15-20 m2 pro dezinfekci a čištění vzduchu a jako prostředek stimulující duševní činnost. Pro okamžité osvěžení inhalujte přímo z lahvičky nebo do kapesníku 1-2 kapky.

Esenciální olej z bulharské růže

Růžový olej obsahuje stovky složek, ale jeho hlavními složkami jsou citronellol a geraniol. Jsou to silné antioxidanty, které aktivně působí proti poškození volnými radikály.

Vůně bulharského růžového oleje má neuroprotektivní a antistresový účinek - snižuje hladinu stresových hormonů. Tonizuje a zlepšuje koncentraci a výkonnost. Ovlivňuje celkový emoční stav a povznáší náladu. Optimalizuje chování a psychické příznaky u dospělých.

Růžový olej Ecomaat je 10% roztok v jojobě, a proto se nedoporučuje používat v difuzérech nebo aroma lampách a k inhalacím. Je vhodný k přímé inhalaci a aplikaci na pulzní body - zápěstí, zadní část ucha, spodní část krku, střed hrudníku a kolenní a loketní záhyby.

www.akka-ajurveda.cz |  Copyright © AKKA Ajurveda - All rights reserved eDesign - tvorba www stránek