Jarní, podzimní očista a dinačarja

 

Ájurvédská jarní očista – průvodce pro začátečníky

 

Na jaře přichází pocit novosti a touha odhodit vše těžké a nepotřebné. A to nejen z našich šatníků a domů, ale i z našeho těla. Z těla nadbytečná kila, z mysli těžké a někdy až depresivní myšlenky a co se týče vitality, všichni bychom jistě rádi odhodili těžkou jarní únavu. Všude se uklízí, provádí se jarní úklidy kolem domu i v našich domovech. Pojďme, ukliďme, začněme si uklízet i uvnitř nás. Na jaře je pro to výborná doba.    

Ájurvéda vychází z principu přírody. My jsme s přírodou úzce spjati. Jak jste si jistě všimli, mění-li se počasí, mění se i naše nálada. K tomu, abychom se cítili lépe stačí, když začneme respektovat zákony přírody a řídit se jimi.  Buďme sami svými „doktory“.

 

Ájurvédská očista

 

*Podporuje odstranění toxinů z těla 

*Zvyšuje energii a vitalitu  

*Podporuje dosažení naší správné váhy   

*Uvolňuje nervový systém a uklidňuje mysl  

*Pomáhá obnovit přirozený stav rovnováhy 

*Podporuje optimální zdraví a pohodu

Jak jednoduše provést jarní očistu dle ájurvédy? Očista je snadný způsob, jak ochránit své zdraví a udržet si pohodu i pro nadcházející měsíce. Nyní je výborná doba.

 

Denní rutina – dinačarja

1/ Vstaňte dostatečně brzy, ideální je mezi 4-6 hodinou ranní. Je to doba klidu a sattvy. Dopřejte si chvíli klidu k meditaci a cvičení jógy či jen rannímu protažení.

2/ Zařaďte do své ranní ústní hygieny i odstranění bílého povlaku na jazyku. Ájurvéda popisuje tento bílý povlak jako projev ámy, jež je známkou toxinů. Jeho odstraněním se vám zlepší rozpoznávání chutí, váš dech bude svěží. Také tímto udržujete ve vašich ústech zdravé bakterie. Pětkrát až desetkrát přejeďte škrabkou po jazyku zezadu dopředu (pouze ráno). Ájurvéda dává velkou důležitost anatomii jazyka - srdce, plíce, ledviny, střeva a několik dalších orgánů. Očista jazyku tak stimuluje tyto orgány a podporuje jejich optimální funkci během dne.

3/ Olej na dásně - aplikujte pár kapek na prst či zubní kartáček a masírujte dásně. Olej posiluje dásně, je prevencí proti paradentóze a posiluje pevnost kořenů. Můžete i převalovat sezamový olej v ústech a poté ho vyplivnout.

4/ Nasja -  naneste pár kapek nosního oleje na prst a nasajte je nosem nebo si malíčkem vytřete nosní dírky. Tato metoda uklidňuje mysl. Vhodné aplikovat ráno ale i večer pro klidný spánek. Není vhodné proplachovat nos konvičkou se slanou vodou - Neti - pokud děláte nasja proceduru.

5/ Po ústní hygieně vypijte sklenici teplé převařené vody. Tak jako sprchujeme své tělo zvenčí, umýváme tím trávící trakt zevnitř. Pitím teplé převařené vody během dne dáváte tělu signál, že se o něj staráte, omýváte ho zevnitř, podporujete tak trávení a zároveň vyplavování toxinů. Je dobré každou půl hodinu alespoň 1-2 hlty převařené teplé vody. Tělo vnímá bylinné čaje stále jako potravu. To, co čistí a odnáší sebou toxiny je voda. Možná budete překvapeni, když po nějaké době stoupnete na váhu. To vše vede přirozeně k hubnutí.

6/ Každodenní cvičení zvyšuje cirkulaci a okysličení tkání, posiluje agni, snižuje tuk. Běžte se alespoň každý den projít.

7/ V ájurvédě je olejová masáž důležitým bodem dinyčarji. Nahřejte si kvalitní olej ve vodní lázni a natřete celé tělo. Potom si dejte teplou sprchu či koupel bez mýdla.

8/ Choďte spát do 22 hodin, zejména ti, kteří mají problém se spánkem. Od 22-02 hodiny ranní je období pitty, což znamená, že v tomto čase bude tělo opět aktivní a bude se vám hůře usínat. Navíc je známo, že od 22 hodiny dochází k největší regeneraci těla. Tělo potřebuje spánek, aby se regenerovalo, naše nervy se vyživily a naše pleť a vlasy získaly na kráse.

9/ Dle ájurvédy je pro optimální zdraví nejdůležitější pravidelné každodenní vyprazdňování a dobrý spánek. Dávný recept kombinací tří bylin známý pod názvem Triphala je nejen určen pro správné zažívání, detoxikaci a dobré vyprazdňování, ale zároveň i pro výživu tkání. Harmonizuje všechny tři dóši v ájurvédě – váta, pitta a kapha. Zapijte jednu kapsli převařenou teplou vodou půl hodiny před spaním.

10/ Pro dobrý spánek si natřete alespoň chodidla sezamovým olejem lisovaným za studena. Stejně jako na jazyku i péčí o naše chodidla pečeujete i o vnitřní orgány nehledě na to, že díky chodidlům se v tomto světě pohybujeme vpřed.

"Nedívej se okolo na ostatní.
Jen jdi vpřed!
Protože ty a pouze ty
budeš odpovědný za svůj vnitřní pokrok."

Sri Chinmoy, Ráno zve mé srdce, večer zve můj život, (knižně nevydáno), 2014

 

Čaj KKF

2čajové lžičky čaje KKF se 2 šálky vody. Přiveďte k varu, pak snižte teplotu a nechte čaj vařit 5 minut. Odstraňte z plamene, sceďte a podávejte. KKF čaj může uvařit ve větším množství v poměru 1 čajová lžička na 1 šálek vody. U silnějšího varu čaj vařte 10 minut. Vychutnejte si čaj KKF v době jídla, abyste podpořili zdravé trávení anebo jej popíjejte  po celý den pro jemný denní detox.

Strava

Na jaře  jsou výborné jednodenní půsty např. šťávy s granátovým jablkem nebo jablečnou šťávou a mono-diety (např. jeden den v týdnu).. Nejznámější a nejvýživnější jídlo pro očistu v ájurvédě je Kičari (můžete mit jeden, tři, sedm či dvacet jedna dní).  Přirozenou touhu vašeho těla se očistit můžete také podpořit tím, že zařadíte ostré, hořké a svíravé chutě. Jeste teplé a lehké potraviny, které jsou relativně snadno stravitelné.


Byliny a produkty

Triphala - detoxikace a výživa

Chyawanprash - užívá se po detoxikaci na výživu tkání

Ašwagandha - užívá se po detoxikaci na výživu tkání

Tulsi - na imunitu

Tulsi - esenciální olej

Imunita

Kičari - detoxikační a vyživující jídlo

Liver plus - očista jater

www.akka-ajurveda.cz |  Copyright © AKKA Ajurveda - All rights reserved eDesign - tvorba www stránek