Ájurvédská olejová masáž - abhyanga

"Tělo člověka, který pravidelně provádí olejovou masáž zůstává nepoznamenané drobnými zraněními a těžkou prací. Každodenní masáž vám dodá jemnou pokožku, příjemný vzhled a ochrání vás proti příznakům stárnutí."  (Ze starobylého spisu Charaka Samhita)

Abhyanga je pomazávání těla olejem. Olej, často obohacený léčivými přísadami, se obvykle ještě zahřeje, a před koupelí se vtírá do pokožky celého těla. Po tisíce let byla tato procedura používána pro udržení dobrého zdraví, ke zlepšení spánku, pro dosažení dlouhověkosti i jako lék. Abhyangu můžete snadno začlenit do svého denního režimu i vy.

Sanskritské slovo "sneha" můžeme přeložit jako "olej" nebo jako "láska". Říká se, že účinky abhyangy jsou podobné stavu, kdy je člověk doslovně "nasycený" láskou. Stejně jako když jsme milováni, abhyanga nám dává hluboký pocit stability a tepla. Sneha (olej/láska) je subtilní, díky tomu může proniknout skrze nepatrné kanálky v těle, a dostat se hluboko do jednotlivých vrstev tkáně.

Ájurvéda nás učí, že v těle se nachází sedm vrstev tkání, nazývaných dhatu. Říká se, že aby olej pronikl do nejhlubší vrstvy, musíme jej do těla vtírat po dobu 800 manter, což je asi 5 minut. Na promasírování celého těla tedy potřebujete kolem 15 minut. To je také minimální čas, který byste měli každý den masáži věnovat, aby se dostavily pozitivní účinky.

Abhyanga zahrnuje také nanášení oleje na pokožku hlavy, na chodidla a uši.


Účinky abhyangy:

Účinky aplikace oleje na pokožku hlavy (murdha taila):

Účinky aplikace oleje na uši (karna purna):

Účinky aplikace oleje na chodidla (pada ghata):

 

Oleje vhodné pro jednotlivé dóši:

Váta- sezamový olej je považován za "krále olejů", a je také na prvním místě mezi oleji vhodnými pro váty, především díky své schopnosti prohřát tělo. Pokud možno používejte nepražený organický sezamový olej. Dalšími oleji vhodnými pro váty je olej mandlový a hořčičný, které také zahřívají, a olej olivový a ricinový.
Váta esenciální oleje: ylang ylang, jantar, sladký pomeranč, kadidlo, hřebíček, růžový muškát.

Pitta- pro pitty je nejvhodnější olej slunečnicový, kokosový a olivový. Pokud jste zůstali příliš dlouho na sluníčku, použijte olej neemový, který snižuje pitta kvalitu pokožky.
Pitta esenciální oleje: růže, santalové dřevo, fenykl, máta, jasmín, vetiver.

Kapha- kaphy mohou používat sezamový, kukuřičný a hořčičný olej, které prohřívají. Ještě lepší jsou bylinné oleje, které kaphu zklidňují neboi můžete vyzkoušet jojobový olej a prášek z Triphaly.
Kapha esenciální oleje: tulsi, eukalypt, citron, rozmarýn, bazalka, jalovec, koriandr.


Více o olejích:

Sezamový olej: je bohatý na vitamíny A, B, C, E, F, zlepšuje a vyhlazuje pokožku, vlasy a nehty, je zdrojem vápníku. Má přirozené antibakteriální, antivirové a protizánětlivé účinky. Pomáhá při léčbě akné, migrénách a na drobné rány.

Mandlový olej: ve starodávné čínské a ajurvédské medicíně byl používán jako hydratační přípravek. Je bohatý na vitamíny B1, B2, B6, A, posiluje imunitu, má protizánětlivé účinky. Doporučuje se při kožních obtížích i jako péče o vlasy.

Hořčičný olej: je výborný na masáž těla při zimomřivosti, nedostatku energie a celkové únavě. Pomáhá při artritidě, revmatismu, ztuhlosti a bolestech.

Olivový olej: obsahuje vitamíny A a E, používá se na popraskanou, hrubou, zánětlivou a ekzematickou pokožku, hojí popáleniny, chrání před UV zářením, zjemňuje pokožku a udržuje její přirozenou vlhkost.

Ricinový olej: získává se z plodů skočce obecného. Je bohatý na bílkoviny, minerální látky a mastné kyseliny s promašťujícími a hojivými účinky. Je vhodný k ošetření suché, citlivé i poškozené pokožky. Používá se také k léčbě bradavic, při bolestech svalů a kloubů, a na potlačení vrásek. 

Slunečnicový olej: zvláčňuje, prohřívá, prokrvuje a regeneruje pokožku, napomáhá hojení ekzémů a akné, má vysoký obsah vitamínu E.

Kokosový olej: ideální pro suchou a citlivou pokožku, jemně voní po kokosu. V zimě chrání před mrazem, v létě pečuje o pokožku po opalování, zvláčňuje ji a chrání.

Kukuřičný olej: regeneruje a hojí, změkčuje pokožku, omezuje tvorbu prasklin.

Esenciální oleje: jsou aromatické silice, které se získávají z rostlin a mají jejich charakteristickou vůni. Na získání pár kapek esenciálního oleje může být někdy zapotřebí až několik kilogramů rostliny. Používají se při aromaterapii. Pro různé dóši jsou vhodné různé druhy esenciálních olejů. Jejich vůně vás pozitivně naladí a pomůže harmonizaci vašeho váta, pitta nebo kapha typu. Esenciální oleje můžete např. přimíchat do základních masážních olejů (sezamový, kokosový, mandlový atd.), obvykle stačí jen pár kapek, nebo si je můžete přímo aplikovat na zápěstí a krk.


Postup při provádění masáže abhyanga

www.akka-ajurveda.cz |  Copyright © AKKA Ajurveda - All rights reserved eDesign - tvorba www stránek